Youtube SEO nasıl yapılır?

Youtube SEO nasıl yapılır?

Youtube SEO nasıl yapılır? Platformda bulunan her içerik yapımcı, çektiği videoların daha üst sıralarda görüntülenmesini ister. Zira böylelikle izlenme, zevk ve abone sayıları büyük ölçüde artar. Bunun esas sebebi izleyenlerin fazlası zaman ilk bayağı seçip, izleme yapmasıdır.

Bunun manası dahi ön görü edilebileceği üzere 2. sayfadaki kanallara fazlası zaman sıranın gelmediğidir. Son vakitlerde önemi çoğalan SEO çalışmaları, burada döneme girerek kanallara yardım eder. Yaptığınız birtakım ufak ayarlamalar neticesinde tesiri kısa sürede görmeniz mümkün olur. Yapmanız gerekli olanlar başlık olarak şöyledir;

Youtube İçin Anahtar Kelime Bulunması
Video Başlığı Optimizasyonu
Video Açıklaması Optimizasyonu
Etiket Optimizasyonu
Dosya İsmi Ayarlamaları
Abone & Yorum Gelmesi İçin Çağrı Yapın
Kendinize Ait Sosyal Medya Platformlarında Paylaşın
Bunların hepsine tek tek alaka göstermek, videolarınızı üst sıraya taşır.

Seo Nedir?
Youtube SEO inşasının anlaşılması için SEO’nun ne olduğu, ne işe yaradığı dahi bilinmelidir. İngilizce Search Engine Optimization kavramının kısaltmışı olan terim, dilimize “Arama Motoru Optimizasyonu” olarak çevrilmektedir.

Bir kullanıcı Google üstünde tarama yaptığında, botlar döneme girerek netice listelenmesinde yardım eder. Burada siteler tek tek değerlendirilip puanlar verilir. SEO çalışmaları botların sıralamada dikkat ettiği konuları ele alarak, şunlar üstünde planlama yapar. Böylece bir site sonuçlarda daha önde olur.

Youtube SEO nedir de platformda uygulanan bir incelemede videolarınızın daha öne çıkması için, botlara sıralamada yardım eder.

1.     Youtube İçin Anahtar Kelime Bulunması
Peki, SEO anlaşıldıktan sonra Youtube’a uygulanması nasıl yapılır? Youtube video üst sıralara çıkarma için ilk olarak platformda anahtar sözcük teşhis edilir. Bu kelimeler sizin tarafınızdan, kanalınızın ve videonuzun konularıyla yakından ilgili olması gereklidir.

Böylece bir liste oluşturulduktan sonra platformdaki arama kısmına arama yapılmadan yazılır. Çıkan neticeler kelimeyle ilgili en çok aratılanlardır. Bunu bütün kelimelere uygulayarak, en iyi neticenin hangi kelimelerde olduğu not alınır.

Burada size en çok neticesi veren, sorgulama alan kelimeler seçilir. Böylece eliminasyon gerçekleştirdikten sonra, o listeden hangilerin kullanılacağı karar verilir. Tavsiye edilen düşük rakiplik sahip olan opsiyonu almadır.

Zira bilindik ve yüksek rekabetli kelimeler, aboneniz çok olsa dahi başka videolar arasında görünmeyen olmanıza niçin olur. Ancak daha az mücadele görülen kelimelerde alacağınız neticeler daha iyi olur.

Bunu tespit etmek için tek yapmanız gereken Google üstünde Youtube için o kelimeleri aratmadır. Çıkan netice sol üst köşede ne kadar düşükse, o kadar tercih edilmelidir. Tüm bu işlemler sonrasında kullanacağınız anahtar sözcük meydana menfaat. Ayrıca Youtube keyword tool kullanmanız dahi mümkün olur.

2.     Video Başlığı Optimizasyonu
Youtube optimizasyon için başka kademe başlıktır. Çoğu kanal başlığı ilgisiz şekilde koyar. Ancak seçtiğiniz anahtar sözcüklerin başlığa entegre edilmesi, botların videonuzu görme oranını arttıracak, böylelikle sıralamanızı yükseltecektir.

Bunun için tek yapmanız gereken, ilk maddede belirlediniz anahtar kelimeyi başlığa uygulamadır. Ancak kullanım yeri baş kısmıdır. Orta yahut son kısımda kullanım yapılmamalıdır. Başlık uzunluğu dahi asgari şekilde 5 sözcük olması gereklidir.

3.     Video Açıklaması Optimizasyonu
Video açıklamaları pekçok kullanıcı yönünden gözardı edilir. Bunun en büyük sebebi Youtube’un video paylaşım platformu olmasıdır. İçerik yapımcıları çoğunlukla insanların buradaki yazıları okumayacağını düşünerek, tanımlama yazmaz yahut çok kısa tutar.

Bu vaziyet reel olsa dahi botlar için önemli konular arasındadır. Zira Youtube ve Google videonuzun içeriğini kavramak ister. Burada dahi metin döneme girer. Eğer onlara yardımcı olmazsanız, videonuz dahi geri sıralara alınır. Youtube SEO nasıl yapılır için ilk maddede seçtiğiniz anahtar sözcük, açıklamanın ilk 25 kelimesinde kesinlikle geçmelidir.

Yazının uzunluğu dahi asgari 300 sözcük olması gereklidir. Farklı yerlerinde ayrıyeten anahtar kelimeler de geçmelidir. Bunların türevleri de kullanılmalıdır. Böylece botlar Google ve Youtube’a yardım ederek, videonun ne ile ilgili olduğunu gösterir.

Bununla birlikte kullandığınız dile de dikkat etmeniz lazım olur. Yazı dilinizin doğru olması ve yanılgı bulundurmaması lazım olur. Aynı vakitte metinde tekrarlar dahi olmamalıdır. Zira botlar bu hali hoş karşılamadığı için videonuz geri sıralara düşer.

Dolayısıyla metni yazdıktan bir zaman sonra yineleme okumalı, sorunlar düzeltilmelidir. Çünkü daha durgun bir akılla gerçekleştireceğiniz kontrollerde daha hoş neticeler alınır.

4.     Etiket Optimizasyonu
Etiketler her sosyal medya platformunda olduğu gibi Youtube içinde de yoğun tüketilir. Zaten kullandığınızı düşünüyorsanız, burada seçilen sözcük anahtar sözcük olduğu için gerçekte uygunmaz.

Peki, Youtube’dahi SEO nasıl yapılır sırasında etiketlere nasıl yapılır? Bu epey basit ve basit bir yöntemdir. Tek yapmanız gereken seçtiğiniz kelimeleri, hashtag olarak yazmanızdır.  Böylece Youtube ve Google sıralamasını daha iyi yapar.

5.     Dosya İsmi Ayarlamaları
Bir video çekildeğinde videoyla ilgisiz bir isimlendirme yapılır. Çoğu kullanıcı bunu değiştirmez yahut videoyla ilgisiz bir isimlendirme yapar. Sıklıkla çekilen tarih tüketilir. Ancak bu yanlış olur.

Zira videoyu çektikten sonra yüklemeden ismi mevzu içeriğiyle ilgili koymanız, sıralanmanızda yardımcı olur. Ayrıca anahtar sözcük de isimde yer almalıdır.

6.     Abone & Yorum Gelmesi İçin Çağrı Yapın
Youtube videolarımı önermiyor diyorsanız videonuzun değişik yerlerinde abone ve yorum gelmesi için talep yapmanız önerilir.  Zira abone ve yorum adedi dahi ne kadar yukarda olacağında etkilidir. Botlar yorumları izleyenlerin beğenip, beğenmediği görmek için bir faktör olarak değerlendirir. Aboneler de sıralamada dikkat edilen etmenlerdendir.

Ancak burada tesirli ve vaktinde istemeniz önemlidir. Örneğin Youtube videolar açıldığında belli bir zamanı izlenmeden saymaz. Bunun sebebi bu zaman zarfında fazlası kullacının geri çıkmasıdır. Şayet bu zaman içinde abone ve yorum talebi yaparsanız, alacağınız neticeler asgari olur.

Ayrıca burada uygulanan talep hoş bulunmadığı için izleyenlerin geri dönmesi de muhtemeldir. Ancak konuyu anlatırken değişik yerlerde yorum yapılması, abone olunması gibi çağrılar uygulamak daha hoş netice doğurur. Ayrıca ufak animasyonlar dahi epey sevilir.

7.     Kendinize Ait Sosyal Medya Platformlarında Paylaşın
Yoube SEO kurallarından bir tanesi de backlink’tir. Bu kavram site dışı SEO çalışması olarak tariflenir. Eğer sitenizin linkini değişik bir kaynakta verirseniz, onun listelenmesinde yardımcı olursunuz. Dolayısıyla size ilişkin olan sosyal medya platformlarında ve internet sitelerinde Youtube kanalınızı bölüşmek, sıralamanızı arttırır.

Ayrıca sosyal medyada sevilen bir kişiyseniz, pekçok şahıs sizi aboneye de alır. Böylece videolarınızın üst sıraya çıkması daha basit olur. Zira sosyal medyada meşhur bir şahıs, kanalında eğer adını kullanmıyorsa bulunması epey zordur.

Youtube SEO Programı
Youtube için anahtar sözcük belirlemesi yapar iken, Youtube keyword tool kapsamındaki uygulamalardan yararlanılabilir. Böylece daha kısa sürede netice almanız dahi mümkün olur.

Youtube için uygulanan SEO çalışmaları, yukarda dahi değindiğimiz üzere epey basit ve basit yöntemlerdir. Videolarınıza zaman ayırmanız zorluk çekmeden üst sıralarda olmanızda yardım eder.  Anahtar sözcük belirlemesi, her videoda tek tek yapılmalıdır. Zira her videonun hususu, başlığı ve açıklaması bildiğiniz üzere değişir.

Eğer çok nitelikli ve tertipli videolar paylaştığınızı, fakat netice alamadığınızı düşünüyorsanız, SEO çalışmasında kısa sürede verim almanız mümkün olur.