YouTube SEO Kuralları

YouTube SEO Kuralları

YouTube SEO kuralları yükselmeyi sağlıyor

YouTube SEO kuralları yükselmeyi gerçekleştiren etkenler arasında bulunmaktadır. Bu hususta YouTube SEO kurallarını açıklayacağız.

Kullanıcılar YouTube aboneveya zevk hizmeti aldıklarında bu hizmetten daha iyi faydalanmak için YouTube SEO kurallarını dahi en iyi şekilde yapmalı. YouTube SEO kuralları ne kadar etkin olursa hizmet de o kadar nitelikli bir şekilde gerçekleşir. Müşteri hizmetten en iyi şekilde faydalanmak için pekçok ayrıntıya dikkat etmelidir.

YouTube SEO kuralları


Google arama motoru, günümüzde en bilindik arama motorlarından birisi olarak yer almakta. Pek çok kullanıcı Google’ın arama motorundan faydalanarak kendi internet sitesini ön plana çıkarmaya çalışıyor. Google SEO yani arama motoru optimizasyonu bu halde en mühim etken olmaktadır.

YouTube’dahi dahi vaziyet bu yolla işlemektedir. Çünkü YouTube günümüzün en çok görüşme edilen ve en çok kullanıcıya sahip video paylaşım platformu. Bundan ötürü YouTube’dahi hem aramada üstelik tavsiye edilen kısımda daha çok ön plana çıkmak için birtakım optimizasyon çalışmalarının kullanıcı yönünden yapılması gerekiyor.

İlgi alımlı bir video çekmek
YouTube kullanıcılarının video çekerken kullanıcıların dikkatini çekecek bir şekilde video hazırlamaları gerekiyor. Video kullanıcıları ne kadar etkilerse o kadar ön plana çıkmaktadır. Örneğin bir videonun izlenme adedi yükseldiğinde ve etkileşimi arttığında o video tavsiye edilen videolar arasında daha çok ön plana çıkıyor. Algoritma umumi olarak bu yolla işliyor. Kullanıcılar video paylaşımı yapar iken bu gibi detaylara itina göstermelidir.

Video içinde abone olmaya teşvik etmek


YouTube SEO kuralları kapsamında kullanıcılar teşvik de sağlamalıdır. Video çeken kullanıcılar video içinde kullanıcıları harekete geçirerek abone sayısında artım yapabilir, izlenme miktarını yükseltebilir. Özellikle videonun başında bunu uygulamak daha çok kullanıcının bu teşvike denk gelmesini sağlıyor.

Video düzenlemesini en iyi şekilde uygulamak
Vide her ne kadar nitelikli olsa dahi, yüksek çözünürlüğe sahip olsa dahi yahut olağanüstü bir akıcılık ile çekilse de birtakım kullanıcılar keyifli yahut daha hoş montaj ile uygulanan videoları izlemeyi tercih edebiliyor. Videonun renk düzeni, efektleri, ses efektleri ve müzikleri gibi türlü düzenlemeler bir video montaj programı ile yapılmalıdır. Adobe Premiere Pro, Adobe After Effects, Camtasia Studio ve Sony Vegas Pro gibi yazılımlar video montaj bölümünde profesyonel yazılımlar kabul ediliyor.

Video yüklenirken başlık ve görsele dikkat etmek


YouTube SEO kuralları konusu ile ilgili bilinmesi gereken bir başka ayrıntı video yüklenirken başlık ve video kapağının önemi olarak yer almakta. Bir videonun en mühim yeri tavsiye edilen videolarda yahut aramada aşikar alanı. Videonun etkin olabilmesi için en çok video başlığı ve videonun kapağına dikkat edilmesi gerekiyor. Çünkü bir video paylaşıldığında kullanıcılar bu iki kritere ön planda olduğu için daha çok dikkat ediyor.

Örneğin bir kullanıcı YouTube’a girdiğinde tavsiye edilen videolar arasında başlığı ve video kapağı dikkat alımlı olan ve kendisinin seveceği bir içerik gördüğünde derhal bu içeriğe girmek ister. Bundan ötürü video yüklerken videonun planlama evresinde başlık dikkat alımlı ve doğru bir şekilde yazılmalı, video kapağı şayet Adobe Photoshop gibi bir planlama aracı ile kullanıcıları çekecek şekilde düzenlenmelidir. Başlığın beraberinde video kapağı dahi pekçok kullanıcının dikkatini çeken bir vaziyet.

Video yüklenirken düzenlemeleri doğru uygulamak
Video yükleme ekranında video başlığı ve video kapağı en mühim düzenlemeler olsa dahi birtakım aramalarda ve tavsiye edilen videolar arasında daha çok ön plana çıkmak için YouTube algoritmasına daha çok hükmetmek gerekiyor. YouTube’dahi ön plana çıkmak için o videonun en iyi şekilde düzenlenmesi mühim bir ayrıntı.

YouTube’a video yüklerken gelen ekranda video için pekçok bilgi verilebiliyor. Örneğin video açıklaması yazarak videonun ne ile ilgili olduğu anlatılabilir, video etiketleri eklenerek videonun aramada daha çok öne çıkması sağlanabilir.

Bunun beraberinde şayet bir oyun videosu çekiliyor şayet videonun oyunlar arasında görünmesi için videonun oyun kategorisine eklenmesi ve hangi oyun çekildiğinin vurgulanması gerekiyor. Bu dahi popülerlik yönünden mühim bir vaziyet.

Video planlama ekranında bulunan oynatma listesi, videoların düzenini karşılamaktadır. Özellikle kullanıcılar kanala girdiğinde oynatma listelerini inceleyebilir. Oynatma listelerini düzenlemek ve videoları bu listelere göre ayırmak içerik yapımcılığı başarılı olmasını daha dahi arttırabiliyor.

Videoya kartlar eklemek


YouTube videosunun sonuna eklenen video yahut oynatma listesi kartları, o videonun beraberinde başka videoların dahi izlenmesi gerekliliğini işaret ediyor. Yani özetle video kartları ile video nihayetinde kullananlara kanal içinde bulunan başka videoların önerilmesi sağlanıyor.

Bu durumun sağladığı en mühim yarar kullanıcının kanal içinde gezinme süresinin artması ve daha çok video izlemesidir. İzleyici, kanalda paylaşılan bir videoyu video nihayetinde görerek o videoya dahi gitmek isteyebilir. İzleyici o videodan çıktıktan sonra başka kanal videosunu dahi izleyerek kanal sahibinin daha çok öne çıkmasını sağlar.

YouTube bu gibi türlü özellikler ile kanal sahiplerine daha çok özellik sunuyor ve kanallarının daha çok artması konusu ile ilgili çalışmalar yapıyor. Geriye artan YouTube kullanıcısının bu gibi detaylara dikkat edip bu fırsatlardan yararlanması olmakta.

Videoyu başka dillere çevirmek
Özellikle Türkçe çoğunluklu olmayan videolar için videonun başka dillere çevrilmesi o videonun daha iyi olmasını sağlayabiliyor. Örneğin sadece keyifli hayvanların olduğu bir video var ve video başlığı Türkçe. Eğer video başlığı başka dillere çevrilir şayet ecnebi kaynaklarda görülme ihtimali artar ve daha çok iletişim alabilir. Eğer ecnebi abone satın alabilmek istiyorsanız doğru adrestesiniz.

YouTube SEO kuralları kapsamında kullanıcılar Türkçe konuşmalar içeren videolara altyazı ilaveten o videoların dahi başka dillere çevrilmesini sağlayabilir. Özellikle İngilizce dilini kullanmak o videonun başarısında önemli bir artım sağlayacaktır.

Videoda marka bilinci oluşturmak


Videonun sağ alt köşesinde aşikar amblem, marka bilinci demek. YouTube’dahi panel üzerinden eklenen bu özellik, gösterilen bir amblem ile kanalın daha çok aboneye sahip olmasını ve daha çok izlenmesini sağlamak için yer almakta.

Kullanıcılar ister videonun tamamında ister belli bir evresinde marka bilinci yaratarak daha çok aboneye sahip olmaya çalışabilir, kanalın izlenme miktarını arttırmak için uğraşabilir.

YouTube’un tarihi


YouTube, 2005 senesinde 3 genç yönünden kuruldu. Şubat ayında kurulan platform Nisan ayına kadar pekçok testten geçti ve Nisan ayında platformun ilk videosu yayınlandı. Önceleri pek bilindik olmayan YouTube, gelişen vakitlerde amatör video paylaşımı yapanların desteği sayesinde bilindik bir mecra durumuna dönüştü.

Google o aralar video paylaşım platformu geliştiriyordu. Kendi video paylaşımı platformunda etkin olamayan Google, YouTube’u satın alma kararı aldı. YouTube, günümüzde Alphabet çatısı altında dünyanın en büyük video paylaşım sitesi olarak hizmetine devam ediyor.

YouTube 2000’li senelerde sadece video yükleme platformu olsa dahi günümüzde gelir elde etmenin muhtemel olduğu bir yer durumuna gelmiş bulunmaktadır. YouTube SEO kuralları dahi bilhassa 2012-2013 yılları ardından bilindik duruma geldi. Çünkü bu tarihlerde YouTube’dahi gelir modeli meydana çıktı. Bu dahi kullanıcıların platforma akın etmesini sağladı.