Youtube İçerik Hazırlama Rehberi

Youtube İçerik Hazırlama Rehberi

2020 yılında başlayıp 2021 yılında de devam eden salgın devresi insanların Youtube ile çok daha çok zaman geçirmesine neden oldu. İzlenme sayılarında çok mühim bir artım meydana gelirken bu vaziyet markaların dahi ilgisini çekmiş durumda.

Youtube üzerinden e-ticaret namına adımlar atan markalar her daim yüksek izlenme sayılarına ulaşabilen ve abone adedi yüksek olan kullananlara yöneliyorlar. Youtube’u bir iş alanı durumuna getirmek ve içerikler hazırlayarak gelir elde etmek talip bireylerin dikkat etmesi gereken aniden çok faktör var.

Youtube’dahi milyonlarca izlenen videolara sahip olmayı hedefliyorsanız Youtube içerik hazırlama rehberi konusu ile ilgili bilgi sahibi olmanız ve atacağınız adımları çok öncesinden planlamanız gerekiyor.

İçerik hazırlama rehberinin 5 değişik adımı yer alıyor. Bu aşamaların tamamında etkin olursanız yükleyeceğiniz videoların aniden çok şahsa ulaşması daha basit olacaktır. Dikkat edilmesi gereken aşamalar;

İçerik fikirleri ve düzenleme,

Ekipmanların hazırlanması,

Kanal ayarlarının yapılması,

Video giriş ve çıkış ayarlarının yapılması,

Videonun ayarları ve son detaylar, olarak sıralanmaktadır.

İçerik Fikirleri ve Planlama Aşaması
İyi bir Youtube yayıncısı olabilmek için en mühim etmenlerin başında hazırlanan içeriklerin doğru seçilmesi gerekiyor. İçeriklerin belirlenmesi ve uygulanması adımında hayal gücünüzün ön planda olması lüzumlu. Özgün ve dikkat alımlı bir içerik bulduğunuzda bunu kullanabilmeniz olası. İnsanların hiç görmedikleri içerikler epey dikkat alımlı olabilir.

İçeriklerin her daim orijinal olmasına lüzum olmaz. Daha evvela kullanılmış olan içeriklerin değiştirilmesi yahut iki değişik içeriğin bir araya getirilmesi gibi alternatifler de bulunmaktadır. Doğru bir kombin yapabilmek namına geçmiş dönemdeki en bilindik içerikler incelenerek düşünce kazanmak olası olur.

İçeriklerin oluşturulması adımında dikkat edilmesi gerekli olanlar konusu ile ilgili hususi olarak hazırlanan yazıları dahi incelemeniz yararlı olacaktır. Bugüne kadar yayınlanan ve milyonlarca bireyin izlediği içeriklerin pekçok ortak noktası yer alır. Bu ortak noktalar konusu ile ilgili uygulanan Youtube içerik hazırlama rehberi inceleyip bundan faydalanabilirsiniz.

İçeriklerinizin gaye kitlenize en iyi şekilde seslenme etmesi çok önemlidir. Eğer gaye kitlenizi ilerletmek istiyorsanız bu yönde değişik içerikleri hazırlayarak başka bir yaş yahut cinsiyet grubunun ilgisini çekebilirsiniz.

Ekipmanların Hazırlanma Aşaması
Akıllı telefon teknolojisinin gelişmesi ile birlikte bundan sonra video ve foto çekimleri için extra cihazlara gereksinim duyuluyor. Akıllı telefonlar olağanüstü videolar ve fotoğraflar çekmek için yeterli. Youtube yayıncısı olarak mühim gelirler elde etmek istiyorsanız ilk olarak telefonunuzun kamerasını kullanabilmeniz olası.

Telefonların kameraları yeterli görüntü niteliğini sunabilir. Ancak ses kaydında problemler yaşamanız olası. Sesinizi videolarda dilediğiniz şekilde çıkmadığını ayrım edebilirsiniz. Ancak bu aşamada dahi ses kaydı için hususi bir aygıt almanıza lüzum yok. Sessiz bir ortamda ses kaydını yaptıktan sonra videonun üstüne bu ses kaydını ekleyebilirsiniz. Bu dahi içerikleri daha nitelikli duruma getirmenin yollarından biri.

Kanalınızın azıcık ilerlemesi ile birlikte ekipmanları döneme sokmanız olası olacak. İlk etapta bir yaka mikrofonu ve nitelikli bir kamera temin edebilirsiniz. Görüntünün titrememesi ve sabitlenebilmesi Youtube içerik hazırlama rehberi içindeki en mühim tüyolardan bir tanesidir. Bunun için de tripot biçiminde de adlandırılan kamera ayaklarının kullanılması lazım olur. Böylece profesyonel ekipmanların ilk adımı sonuçlanmış olacaktır.

Kanal Ayarlarının Yapılması
Kanalınızın başarılı olmasını istiyorsanız mutlaka kanal ayarlarını mükemmel bir duruma getirmeniz gerekiyor. İlk etapta kanalınızın tanımlama evresinde bilgilerinizi paylaşmanız lüzumlu. İnsanların sizlere ulaşabileceği sosyal medya platformlarının bu kısımda vurgulanması gerekiyor.

Kanalın resim biçiminde de daha iyi bir duruma getirilmesi lüzumlu. İncelediğiniz Youtube içerik hazırlama rehberi gibi pekçok içerik resimlerle desteklenir. Youtube kanalınız için de hoş bir kapak resminizin olması gerekiyor. Özellikle kanalın formatına elverişli, kendinizin de içinde bulunduğu bir kapak resmi tercih edebilirsiniz. Bu hususta profesyonel şahıslardan yardım almanız epey doğru bir karar olacaktır.

Kanalınızın videolarının dahi düzenlenmesi lazım olur. En mühim konulardan biri kanalınızın en mühim videosunu belirlemektedir. Kanalınızın en mühim bir videosu yer alır ve bu video kanala giriş yapan bireylerin karşısına ilk çıkacak olan videodur. Genel bir tanıtım videosu yahut en dikkat alımlı videonuzu seçip bu kısımda kullanabilmeniz olası. Kalan videoları dahi kategorilere ayırmanız ve bu yolla izleyicilere basitlik sağlamanız gerekiyor.

Video Giriş ve Çıkış Ayarlarının Yapılması
Videoların giriş ve çıkış kısımları çok büyük ehemmiyet taşır. Bu kısımlar izleyicileri etkileyeceğiniz kısımlardır. Bu bölümler için belli bir standart getirmeniz ve buna her videoda uymanız kurumsal bir görüntü meydana çıkarırken insanları epey memnun edecektir.

Videoların giriş kısımlarında kendiniz hususi bir video belirleyebilir ve tüm videoların başına bunu ekleyebilirsiniz. Dilerseniz videonun en etkileyici birkaç noktasını dahi giriş kısmına ilaveten insanların videoyu izlemesini sağlayabileceksiniz. Giriş evresinde kullanabileceğiniz bir musiki ve logonuz olursa bu çok daha nitelikli bir görüntüyü meydana çıkaracaktır.

Videoların giriş kısımları kadar çıkış kısımları dahi ehemmiyet arz eder. Videoların çıkış kısımlarında şahsi bir veda kelimesi bulup sürekli olarak bunu kullanabilmeniz olası. Bunun beraberinde Youtube içerik hazırlama rehberi oluşturma amacımız olan abone miktarını çoğaltmak için bir bildirime yer verebilirsiniz.

Videonun son birkaç saniyesinde kanalınızın başka videolarının bağlantılarına yer açmak de alınabilecek olan en iyi kararlardan biri. Bu sayede başka videoların dahi izlenme sayıları yükselecektir.

Videoların Ayarlanması ve Son Detaylar
Videoların yayına hazır duruma gelmesi için son ayarların dahi tamamlanması gerekmektedir. Birçok şahsa göre bu detaylar Youtube içerik hazırlama rehberi içindeki en mühim alanı oluşturur. Videoların zamanı, başlığı, kapak fotoğrafı ve izahatlar kısmını belirlemeniz lüzumlu. Bütün bu işlemler de video detayları olarak isimlendiriliyor.

Videonun Süresi
Videonun zamanı çok büyük bir ehemmiyet taşır. İnsanların videonuzu hangi nedenle izlediği zaman üstünde ayarlamalar yapmamız için bizlere düşünce verecektir. Yalnızca 1-2 dakikalık mahsul tanıtım videoları tercih edilebilirken 25-30 dakikalık eğitim videoları dahi kullanmak mümkün. Videonuzun içeriğini oluştururken bunu düşünerek hareket etmeniz gerekiyor.

Videonun Başlığı
Bildiğiniz üzere Google arama motorunun kendisine hususi kuralları yer alır. Arama motorunda üst sıralarda bulunmak için SEO çalışmalarının yapılması lazım olur. Video başlıkları dahi Youtube içindeki SEO özelliklerine göre seçilir. Doğru anahtar kelimelere yer verilen videolar yardımıyla aramalarda videonuz her daim üst sıralarda yer alacaktır. Arama işlemleri ardından en üstte çıkan videolar naturel olarak seyirci miktarını etkilemektedir.

Videonun Açıklama Kısmı
Başlıklarda olduğu gibi tanımlama evresinde dahi SEO tarafında adımlar atılması önemlidir. Aranacak olan kelimelere tanımlama evresinde yer verilirse videonun etkin olma olasılığı yükselir. Bunun beraberinde video içinde bulunan ürünlerin satım linkleri yahut videoda yardım alınan bireylerin sosyal medya hesapları dahi tanımlama kısımlarından paylaşılabilir.

Videonun Öne Çıkan Görseli
Her videonun kendisine hususi bir görseli bulunmaktadır. Bunu videonun rastgele bir evresinde seçebilirsiniz. Ancak nitelikli ve dikkat alımlı bir resim istiyorsanız bu hususta profesyonel bir yardım almanız gerekiyor. Doğru yazı puntoları ve birkaç resmin bir araya getirilmesi ile görkemli bir resim elde edebilirsiniz.

 

Profesyonel olarak sunduğumuz hizmetlerden Youtube abone satın kırmızı hizmeti ile trendlere çıkabilirsiniz.