Twitch tarihi ile ilgili bilgi

Twitch tarihi ile ilgili bilgi


Twitch tarihi pekçok kullanıcı yönünden merak edilen konular arasında yer almakta. Bu hususta Twitch’in tarihinden ayrıntılı bir şekilde söz edeceğiz.

Teknoloji geçmişten bugüne kadar gelişen bir yapıda yer aldı. 1700’lü senesinin gelişen dönemlerde sanayi çağının başlamasıyla insaniyet makineleşmeye geçti. Delikli kartlar olarak bilindik depolama aracı üretildi, bu vasıta pekçok teknolojik alanda kullanıldı.

20. yüzyıla geldiğimizde bundan sonra bilgisayarlar meydana çıkmaya başlamıştı. Bilgisayarlar, günümüzde de hayatımızı kolaylaştırmakla birlikte 20. yüzyılın en büyük icadı olarak seçildi. Çünkü bu dönemlerde hesaplama uygulamak günler süren bir işti. Bilgisayarlar yardımıyla hesaplamalar evvela saatlere, ardından dakikalara, ardında saniyelere kadar düştü. Günümüzde harika bilgisayarlar ile birlikte çok hızlı hesaplamalar uygulamak muhtemel duruma geldi.

20. çağ ile birlikte bir taraftan bilgisayarlar ilerlemeye başlarken bir taraftan kuantum bilgisayarlar gelişiyor. Belki de 21. yüzyılın en büyük icadı normal bilgisayarlara göre mekaniği daha değişik ve bizzat kat kat daha hızlı olan kuantum bilgisayarlar olacak.

Teknoloji bir taraftan ilerlemeye devam eder iken bir yönlerden de yeni yazılımlar meydana çıkmaya devam etmekte. Eğlence sektörü içinde bulunan Twitch bu yazılımlardan birisi. Twitch, bir yayın platformu. Yayıncılar bu platformda yayın yaparak izleyicilerin dikkatini çekebilir ve onların dikkatini çekecek içerikler üretebilir. Twitch ile ilgili bilinmesi gereken pekçok şey bulunuyor.

Twitch uygulamasının kuruluş tarihi
Twitch’in kuruluşu 2011 senesinde dayanıyor. Henüz Twitch yokken o vakitlerde Justin.tv uygulaması yer alıyordu. Justin.tv, 19 Mart 2007 tarihinde yayın hayatına başlayan bir yayın platformu. 5 Ağustos 2014 tarihinde de yayın hayatına son verdi. Platformun hedefi kullanıcıların yayın yapması ve izleyiciler yönünden takip edilmesiydi. Platforma 2011 senesinde kategori sistemi eklendi. 2011 senesinde Twitch’in de kurulmasıyla firma Twitch’in daha aktif bir platform olduğundan ötürü 2014 senesinde Justin.tv platformuna son verip Twitch’e ağırlık vermeye başladı.

Justin.tv kurucuları olan Justin Kan ve Emmett Shear, 06 Haziran 2011 senesinde Twitch’i oyun merkezli bir yayın platformu olarak kurmuştu. Twitch ile Justin.tv platformunu birlikte yürüten takım, Twitch platformunun büyümeye başlaması için çalışmalarına devam etti. Şu bulguyu de vermek lazım olur ki oyun merkezli yayın platformu olan Twitch, gerçekte Justin.tv platformunun bir yan ürünü yani kategorisi gibiydi.

Twitch’in 2011 senesinde yaptığı en mühim sistemlerden birisi de iştirak uygulaması olmuştu. Daha kurulduğu ilk aylarda hizmete giren iştirak uygulaması ile birlikte para kazanmaya başlayan kullanıcılar, platformun daha çok büyümesini ve daha kalabalık bir duruma gelmesini sağladı. Ortaklık programının bir gibi YouTube’dahi dahi yer almakta.

Twitch uygulamasının gelişimi
Twitch tarihi konusunu incelerken programın nasıl geliştiğini de bilmek gerekiyor. Yayın platformu Twitch, 2014 senesine kadar ilerleme gösterirken türlü özellikler kazanarak daha çok oyuncunun dikkatini çekmeye başladı. Uygulama ilerleme kaydederken Justin.tv platformunun düşüş yaşaması ve pek bilindik olmaması ekibin yeni kararlar almasına neden oldu. Ekip, 2014 yılının Ağustos ayına gelindiğinde platformun kaldırılmasına karar verdi ve yoluna Twitch ile devam etti.

Bu dönemde yükselmeye devam eden Amazon, Twitch’in bu yükselişini gördüğünde platform ile ilgili incelemelerini ilave kararı aldı. Yaptığı incelemeler neticesinde platformun sahipleri ile görüşen firma, Twitch’i Amazon’un bünyesine katmak istedi. Twitch kurucuları, bu mevzu ile ilgili bir süre düşündü ve Amazon ile sıkı bir pazarlık yaptı. Amazon, 2014 yılının Eylül ayında 970 milyon dolar karşılığında Twitch platformunu kendi çatısı altına koydu. Artık Twitch, Amazon’a ilişkin bir firma durumuna gelmişti. Bu dahi Twitch’in daha hızlı büyümesindeki ilk başlangıçtı.

Amazon, Twitch’i aldıktan sonra firmaya yeni özellikler eklemeye devam etti, platformun süratle büyümesinde katkı sağladı. Platforma eklenen özelliklerden birisi de Amazon Prime sistemi oldu. Amazon Prime sistemi ile birlikte Twitch kullanıcıları daha çok avantaja sahip oldu. Amazon Prime sadece Twitch için değil Amazon’un pekçok hizmetinde kullanılabilen bir üyelik sistemi. Kullanıcılar bu üyelikten faydalanarak Amazon’un fırsatlarından yararlanabiliyor.

Günümüzde Twitch
Twitch tarihi konusu ile ilgili bilinmesi gereken bir diğer mevzu dahi Curse Forge satın alma ve satılma vakası. Twitch, gelişen dönemlerde Curse Forge firmasını satın alarak kendi bünyesine kattı. Curse Forge, bir oyun platformu. Bu platformda bulunan pekçok oyun, aplikasyon üzerinden oynanabiliyor. Curse Forge, oyunlar için modlar sağlıyor. Uygulama içi sistem yardımıyla kurulabilen bu modlar oyunları daha hoş duruma getiriyor.

Twitch masaüstü uygulamasına ahenkli duruma gelen bu sistem yardımıyla Twitch kullanıcıları pratikte modlu oyunları seri bir şekilde oynayabilir duruma geldi. Platformun en bilindik oyunu dahi Minecraft olmuştu. On binlerce moda sahip olan Minecraft oyunu, platformun bir numarasıydı.

Curse Forge ile birlikte büyümeye devam eden Twitch, geçen aylarda bu platformu satma kararı aldı. Artık diğer bir firmaya ilişkin olan Curse Forge, Twitch masaüstü uygulamasından kaldırıldı ve Twitch ile olan bağlantısı kesildi. Yeni sisteme ulaşmak talip kullanıcıların yapması gereken prosedür Curse Forge sitesine girip bu site üzerinden değişen ve ilerlemeye devam eden masaüstü programını kurmak olacak.

Twitch platformunun günümüzdeki halini incelediğimizde sitenin Alexa sıralamasının epey yüksek olduğu göze çarpıyor. Popüler bir platform olan Twitch, 2020 yılının Temmuz ayındaki bilgilere göre 7,46 milyon aktif kullanıcıya ev sahipliği yapıyor. Günlük seyirci kitlesi 15 milyon olarak açıklanan platformun maaş seyirci adedi 140 milyon olarak izah edilmiş halde.

Twitch özellikleri
Twitch tarihi ile ilgili bilgi alan kullanıcılar programlamayı daha iyi kullanmak namına özelliklerini de bulmak isteyebiliyor. Twitch’in en bilindik özelliklerinden birisi de yayın izleme ve yayın sohbeti özelliği. Kullanıcılar izledikleri bir yayına yorum yapabiliyor, yayıncı bu yorumlara canlı bir şekilde ulaşabiliyor. Oyun oynayan yayıncılar birtakım vakitler muhabbet yayını yaparak buradaki yorumları okuyarak izleyiciler ile iletişime geçebiliyor.

Twitch kullanan bir seyirci yayıncıların kaybolmaması için bu yayıncıları kaydetmek isteyebilir. Bu halde takip etme sistemi yer almakta. Kullanıcılar beğendiği yayıncıları izleyerek o yayıncılar ile ilgili bildirimlere sahip olur, yayıncıların videolarını ve yayınlarını kaçırmadan izleyebilir. Veyatwitch takipçi satın kırmızı hizmetinden yararlanabilirler.

Twitch’in Amazon yönünden sağlanan en büyük özelliği de Twitch Prime Gaming olmakta. Bu üyeliğe sahip olan kullanıcılar Twitch platformu üzerinden istediği bir kullanıcıya 1 aylığına üye olarak o kullanıcıya dayanak sağlayabiliyor. Bunun beraberinde Twitch Prime Gaming aboneliğinin sağladığı pekçok fırsat bulunuyor.

Twitch uygulamasının sağladığı en mühim özelliklerden birisi de iştirak uygulamasıdır. Yayıncılar iştirak uygulaması ile birlikte gelir modellerinden yararlanarak para kazanabiliyor. Bu gelir modellerinden kısaca konuşmak gerek görülürse hibe sistemi, muhabbet sistemi ve sponsorluk sistemi olarak bahsedilebilir. Platformdan gelir elde etmek hem Twitch ile üstelik kullanıcının yararlanacağı dış kaynaklar ile muhtemel olabiliyor.

Bu hususta siz kıymetli üyelerimize Twitch uygulamasının tarihi ile ilgili pekçok bulguyu sunmuş olduk. Umarız işinize yaramıştır. Twitch yayıncıları için burada bulunan pekçok bilgi altın niteliğinde olur.