Twitch özellikleri ile kanalı güçlendirmek

Twitch özellikleri ile kanalı güçlendirmek


Twitch özellikleri ile daha nitelikli bir kanal durumuna gelmek muhtemel. Bunun için kullanıcıların aplikasyon özelliklerine hakim olması gerekiyor.

Bu hususta siz kıymetli kullanıcılarımız için ilk olarak Twitch uygulamasının tarihinden kısaca söz edeceğiz, ardından programın birtakım özelliklerinden ayrıntılı bir şekilde bahsedeceğiz. Bu sayede programın bu özellikleri ile ilgili aklınızda rastgele bir soru kalmayacak.

Twitch uygulamasının tarihi
Twitch kurulmadan evvela Justin.tv platformu yer alıyordu. Bu platform canlı yayınların bulunduğu bir alan idi. Bu platformun yan bir programı olması plan edilen Twitch şayet oyun merkezli bir yayın platformu olarak kuruldu ama Justin.tv platformuna göre daha çok etkin oldu. 2011 senesinde kurulan Twitch, Justin.tv platformunu geride bırakınca Justin.tv kapatıldı. Amazon, Twitch platformunu satın alarak bu platformun daha bilindik ve daha iyi bir duruma gelmesi konusu ile ilgili katkıda bulundu.

Günümüzde Twitch platformunda pekçok özellik bulunmaktadır. Bu özelliklerden bazıları para kazanma özelliği, takip ve abonelik sistemi, yayın akışı ve video sistemi olarak açıklanabilir. Bu hususta bu ve bunun gibi pekçok özellikten bahsedeceğiz.

Önerilen kanallar sistemi
Twitch’in sevilen sistemlerinden birisi olan tavsiye edilen kanallar sistemi yardımıyla Twitch izleyicileri yeni kanallar keşfedebiliyor, bu kanallar ile ilgili bilgi sahibi olabiliyor. Özellikle iletişim oranı yüksek olan kanallar bu listede konumunu alıyor. Önerilen kanalları incelediğimizde bu sekme sol üst köşede yer alıyor. Kanalların canlı izlenme adedi ve hangi oyunu oynadığı ile ilgili bilgi de burada belirtiliyor.

Basın ve blog özelliği
Twitch özellikleri arasında bulunan basın sistemi haberciler için mühim bir vaziyet. Basın özelliği, Twitch uygulamasına yeni gelen yahut Twitch ile ilgili duyuruların bulunduğu bir platform. Burada bulunan haberler Twitch ile ilgili haber uygulamak isteyenler için mühim bir kaynak olmakta. Örneğin yeni gelen emojiler ile ilgili bir haber burada paylaşılır, haber siteleri bu haberi alarak ve düzenleyerek kendi sitesine ekleyebilir.

Gözat ve tavsiye edilen yayın
Kullanıcıların sık sık faydalandığı bir başka pano gözat alanı olmakta. Burada hem tavsiye edilen yayınlar yer alıyor üstelik tavsiye edilen kategoriler bulunmaktadır. Twitch her ne kadar oyun merkezli bir yayın platformu olsa dahi bu platformda muhabbet gayeli yayın yapanlar dahi yer alıyor. Sohbet uygulamak gayeli yayın açanların adedi dahi epey yüksek olmakta. Bu dahi oyun oynamanın beraberinde muhabbet için de bu platformun tercih edildiğini gösteriyor.

Bu sistem üstünde bulunan kategoriler arasında oyun, IRL, musiki ve e-spor bulunmaktadır. IRL kategorisi oyun dışındaki her şeyin bulunduğu bir alan. Burada dikkat çeken kategoriler arasında muhabbet, podcast, ASMR, spor, zanaat, yeme ve içme gibi kategoriler bulunmaktadır. Kullanıcılar beğendikleri kategoriden yayın seçerek o yayını takip etmeye başlayabilir.

Pek çok oyun önerisinin bulunduğu gözat sisteminde tavsiye edilen yayınlar dahi kullananlara sunuluyor. Kullanıcılar bu yayınlar arasından istediklerini izleyerek o kanala isterse dayanak sağlayabiliyor.

Partnerlik sistemi
Partnerlik sistemi Twitch özellikleri arasında kullanıcılar için mühim bir vaka. Twitch’in kurulduğu dönemden beri bulunan partnerlik sistemi, platformda para kazanmayı muhtemel duruma getiren bir vaziyet. Twitch yayıncıları bu sistem yardımıyla yayın yaparak gelir elde edebiliyor. Partnerlik ile birlikte bu platformda bulunan pekçok gelir modeli kullanıcıların dikkatini çekebilir.

En çok sarfedilen gelir modellerinden birisi hibe sistemi olarak yer alıyor. Kullanıcılar yayıncılara hibe yaparak gelir elde edebiliyor, kendisini geliştirebiliyor. Bunun beraberinde tercih edilen gelir modellerinden birisi canlı yayın sohbetinde sarfedilen özellikler. Buradaki özelliklerden birini söz edersek canlı yayında atılan birtakım içerikler yayıncının para kazanmasını sağlıyor.

Twitch gelir modellerinden bir öteki de abonelik sistemi olarak yer alıyor. Kullanıcılar bir kanala abone olarak o kanala parasal açıdan dayanak olurken bunun yanı sıra birtakım ilave özelliklere de kavuşuyor. Bu faydalar kanaldan kanala farklılık gösteriyor.

Twitch muhabbet botu
Twitch yayıncılarının işine yarayan bir başka özellik muhabbet botu olmakta. Sohbet botu yardımıyla Twitch sohbetini otomatik bir şekilde yönetmek muhtemel oluyor. Bazı hallerde moderasyon ekibi gerekiyor olsa dahi botlar pekçok hususta kullananlara dayanak sunuyor. Bunlardan birisi de otomatik ban sistemi. Eğer ki bir kullanıcı küfür yazar şayet o kullanıcı otomatik bir şekilde banlanabiliyor. Bunun beraberinde birtakım komutlar ile sohbetin daha keyifli duruma gelmesi de sağlanabiliyor. Bu tamamıyla yayıncının tespit ettiği özelliklere göre farklılık gösteren bir vaziyet. Twitch botu ile yapılabilecekler tamamıyla kullanıcının üretkenliğine kalmış halde. Kullanıcı ne kadar planlama yapar şayet meydana o kadar hoş şeyler çıkabiliyor.

Yayın akışı
Twitch özellikleri arasında bulunan yayın akışı özelliği izleyiciler için mühim olabiliyor. Twitch yayıncılarının işine yarayan bir başka özellik yayın akışı olmakta. Gelecekte bir yayın programlayan Twitch kullanıcıları bu yayını yayın akışına ilaveten izleyicilerin yayın akışından ne vakit yayın olacağını görmeleri kurulabilir. Bu menüye ulaşabilmek namına kullanıcıların bir kanala girip uygulama sekmesinden buraya erişmeleri gerekiyor. Ulaşılan bu sekmede sadece ileride yayınlanacak olan yayınlar değil bunun yanı sıra geçmişte yapılmış olan yayınlar dahi bulunmaktadır. Kullanıcılar istedikleri tarihte çekilmiş olan bir yayını derhal izlemeye başlayabilir.

Kayıt edilen videolar
Kanalda bulunan video sekmesi, yayıncının eskiden çektiği yayınları barındırıyor. Bazı kullanıcılar yayını kaçırabilir. Bu epey naturel bir vaziyet. Bu hususta yapılması gereken geçmiş yayınların bulunduğu bu sekmeyi incelemek.

Videolar sekmesinde bulunan bir başka içerik kanal sahibi yönünden yüklenen videolar. Kanal sahibi yayın dışında çoğunlukla tanıtma filmi yüklemeyi tercih edebilir. Bu dahi kanalın nasıl bir yayın yaptığını gösterir kalitede bir içerik. Fragman yardımıyla kullanıcılar o kanalın hedefi ile ilgili daha çok bilgi aldığı için bu vaziyet kullanıcılar için epey faydalı.

Videolar sekmesinde bulunan bir başka özellik klip sistemi. Klip sistemi, kullanıcıların meydana getirdiği klipler. Bir kullanıcı, yayında beğendiği bir alanı çekerek o alanı klip olarak kaydedebiliyor. Bu sayede keyifli anlar kısa kliplere dönüşmüş oluyor. Pek çok kullanıcı yayındaki keyifli yahut mühim anları izlemek için kliplerden yararlanıyor.

Takip ve abone sistemi
Twitch özellikleri arasında bulunan takip ve abone sistemi izleyicilerin sık sık kullandığı bir özellik. Bu özellik yardımıyla bir seyirci o kanalı takibe alabiliyor ve yayınlarını kaçırmıyor. Takip sistemi ile birlikte kullanıcı sevdiği bir kanalı takip ettiği için o kanal kullanıcının önüne daha çok çıkıyor. Twitch video izlenme şayet bir başka özellik.

Abonelik sistemi şayet bir izleyicinin yayıncıya dayanak vermesini gerçekleştiren bir özellik. Kullanıcılar bu özellikten faydalanarak o yayıncıya dayanak sunabilir, bunun beraberinde ayrıcalıkları değerlendirebilir.

Twitch özelliklerinin özeti
Bu hususta sizler için Twitch uygulamasının özelliklerinden ayrıntılı bir şekilde bahsettik. Konumuzda kısaca tavsiye edilen kanallar sistemi, basın ve blog sistemi, gözat ve tavsiye edilen yayınlar sistemi, iştirak sistemi, muhabbet botu sistemi, yayın akışı sistemi, video ve klip sistemi, takip ve abone sisteminden bahsettik. Umarız anlatılanlar işinize yaramıştır.