Tiktok Sponsorlu Reklam - Tiktok’ta Nasıl Reklam Verilir?

Tiktok Sponsorlu Reklam - Tiktok’ta Nasıl Reklam Verilir?

TikTok ilk çıktığı günden bu yana büyük bir popülerlik yakalamıştır. Bu sebeple her geçen gün içindeki işletmeler de artar. TikTok sponsorlu tanıtım verme, gaye kitlenize daha kısa sürede verimli biçimde varmanıza yardımcı olur.

Bunun için iki usul vardır. Birincisi bir ünlü ile anlaşmak, ikincisi şayet platform yönünden yayılan tanıtım sekmesini kullanmadır. İkincisi değişik türlerde olup, kısa açıklamaları ile birlikte şöyledir;

TikTok Top View: Platforma girildiğinde ilk görülen video-reklamlardır ve bütün ekrana yaygınlaşır. 5 ile 60 saniye içinde değişen vakte sahiptir. Günlük şekilde alınır.
TikTok Brand Takeover: Bu tanıtım türü de platforma girildiğinde, karşılaşılan reklamlardır. Ancak bunların farkı resim yahut 5 saniyeye kadar video olabilmesidir. Bunun dışında günlük olarak alınmaktadır.
TikTok One Day Max: Sizin için adlı bölgede çıkan bu tanıtımlar, 1 dakikaya kadar sürer. Günlük şekilde alınır.
TikTok Brand Premium: Sizin için adlı kısımda çıkan bu tanıtımlar, 1 dakikaya kadar gösterilir. Farklı bin gösterim başı ile alınmasıdır ve üyeleri hedefle imkânı sunulmasıdır.
TikTok In-Feed ADS Conversion: E-ticaret platformları için kullanılabilecek, transformasyon merkezli bir modeldir. Veri merkezli hedefleme, tekrar hedefleme için kullanmak mümkün. Ayrıca CPI ve CPC biçiminde alınabilir.
TikTok Hashtag Challenge: Meydana getirilen etiket ile video çekimleri yapılır ve etkileşimler arttırılır.
Eğer tanıtım verecekseniz, bunlardan gelişigüzel biri tercih edilebilir. Ancak evvel işletme türünüz yahut ürününüze göre hangisinin size en iyi çözüm sunacağını değerlendirmeniz lazım olur.

TikTok Reklam Ücretleri Ne Kadar?
Her tanıtım bir bütçeye sahiptir. Dolayısıyla TikTok tanıtım fiyatları pekçok şahıs yönünden sorulur. Ancak bu lüzum fenomenlerle uyuşma kurma, gerekse platformun sunmuş olduğu seçeneklerden faydalanma için belli değildir.

Zira TikTok ADS, her bireyin erişimine açılmış değildir. Bu sebeple fiyatını işletme olarak giriş yapıp, reklamları kullanırken keşfetmeniz lazım olur. Eğer ünlü ile anlaşıp bir tanıtım uygulamak istiyorsanız, karşınızdaki bireyin başarısı, sahip olduğu kitle, takipçi ve beğenisi gibi haller maliyeti yükseltecektir.

TikTok Reklamı Nasıl Verilir?
TikTok tanıtım verme insanlar yönünden epey zor bir vaziyet olarak değerlendirilmektedir. Ne var ki hangi aşamaları yapacağınızı bilirseniz, TikTok reklamları (TikTok ADS) anlar içinde verilebilir. Ancak süratli davranmak bir hataya neden olabileceği için her aşaması titiz şekilde değerlendirmeniz lazım olur.

Eğer alttaki işlemleri takip ederseniz, kısa sürede bir çözüm bulabilirsiniz;
https://www.tiktok.com/business/tr adresine giriş yapın.
Başlayalım düğmesine tıklayarak kayıt olun.
Bir tanıtım kampanyası hazırlayın. Bunun için ilk olarak tanıtım panosundan, kampanya bölümüne girin sonrasında dahi oluştur üstüne tıklayarak, gaye seçimi yapın.
Reklamınıza bir ad tanımlayın. Ardından dahi bütçe belirleyin.
Ardından reklamın nerede ve kime göre gösterileceğini seçin. Örneğin cinsiyet, yaş, dil, alaka kısmı ve alaka alanına kadar alternatifler vardır. Ürününüz yahut işletmenizin gaye kitlesi neyse, tercih de buna göre yapılır.
Reklam için ödeyeceğiniz miktarı belirleyin. Ardından dahi hangi tarihin, hangi saatinde yayınlanacağını belirleyin.
Bütçenizin hangi süratle ilerleyeceği belirleyin. Standart opsiyon, kampanya zamanı süresince denk kullanılmasını sağlar.
Reklam ile ulaşmayı arzuladığınız kısmı seçin.
Son olarak reklamı oluşturun. Kare, yatay, resim yahut dikey olur.
Eğer bütün aşamaları takip ederseniz, kısa sürede oluşturabilirsiniz. Ancak firmanızın değerlerini ve gaye kitlenizi gayriihtiyari prosedür yaparsanız, bütçeniz ne olursa olsun başarısız olunacaktır.

TikTok Fenomenleri ile Nasıl Reklam Verilir?
Günümüzde sosyal medya platformlarının ve dijital imkânların gelişmesiyle, fenomenler de artmaya başlamıştır. Bu şahıslar azımsanmaması gereken bir kitle yönünden, sevilerek takip edilmektedir. Çoğu ademoğlu sevdiği kişide bir ürünü gördüğünde almayı ister. Bunun haricinde o kullanılıyorsa nitelikli olduğu, güvenilebileceği gibi izlenimler de doğar.

Bu sebeple TikTok sponsorlu tanıtım verme amacınız dahi gerçekleştir. Bunun için yalnızca bir fenomene kendinizi tanıtıp, tanıtım projeniz ile ilgili bilgi vermeniz lazım olur. Ancak iletişime geçmeden evvela karşı tarafın kaç takipçisi olduğuna ve beğenilerinin de bunlarla orantılı olup, olmadığına bakmanız lazım olur.

Zira beğenisi çok düşük fakat takipçisi çok yüksekse, gerçekte çok iletişim almadığına işaret eder. Bu halde reklamınızdan alacağınız netice dahi düşer. Örneğin 40,000 takipçili bir hesabın paylaşımları 10,000 seviyesi zevk alıyorsa, bunun manası en çok bu kadar şahsa ulaşabileceğinizdir.

Burada bilmeniz gereken, bahsetmiş olduğumuz üzere ücretlerin değişebileceğidir. Ancak karşı tarafla bunu elverişli bir şekilde konuşmanız ve uyuşma yapmanız mümkün olur. Ardından dahi ürünün nasıl, nerede, kaç paylaşımda gösterileceğine karar vermeniz lazım olur

TikTok İşletme Hesapları Nasıl Tanıtılır?
Eğer TikTok tanıtım alma istiyorsanız, bunun esas nedeni işletme hesabınızı tanıtmak istemenizdir. Bunun için tanıtım haricinde de uygulamanı gereken birtakım maddeler vardır. Zira reklamı bütün TikTok üyelerine dahi gösterseniz, hesabınız itimat vermiyorsa satım olmaz.

Fenomen etkin bir tanıtım yapsa dahi, bunun manası takipçilerinin bilinçsizce alım gerçekleştireceği değildir. Zira sonrasında hesabınıza bakacak, güvenilen olup olmadığına karar verecektir. Eğer gelişigüzel bir sorun görmezse; fenomenin reklamını yaptığı ürünü alabilir. Dolayısıyla bu gibi maddelere de dikkat etmeniz lazım olur;

Düzenli paylaşımlar yapma
Kaliteli paylaşımlar yapma
Videolara izahatlar yazma
Etiket kullanma
Böylece lüzum işletmenizi tanıtabilir, gerekse daha çok satabilirsiniz.

1.      Düzenli Paylaşımlar Yapma
Eğer işletmenizi tanıtmak istiyorsanız, platforma tam manasıyla düzen sağlamanız lazım olur. Bunun ilk şartı dahi tertipli paylaşım yapmaktır. Zira huysuz vaziyet insanlarda sizin aktif olmadığınız düşüncesini uyandırır.

Ayrıca kurumsal bir sayfa olduğunuz için, karışık bölüşmek bunun yanı sıra güvensizlik duyulmasına dahi neden olur. Örneğin hafta tertipli şekilde 3-4 paylaşım yaparsanız, kullanıcıların size güvenmesini sağlayabilirsiniz.

2.      Kaliteli Paylaşımlar Yapma
Eğer TikTok reklamları (TikTok ADS) verecekseniz, etkin bir kampanya dahi olsa hesabınızın niteliği büyük ehemmiyet taşır. Zira profilinizi görüşme eden kullanıcılar nitelikli paylaşımlar görmezse, tertipli dahi paylaşıyor olsanız sizden alış gerçekleştirmekten vazgeçer.

Bu sebeple gelişigüzel bir video çekmeden evvela o içerik ile ne hedeflediğinizi düşünmeniz ve buna göre çekmeniz lazım olur. Arka planda ne görüleceği, nelerin kareye gireceği ve bunların konumları büyük bir öneme sahiptir ve ayrıntılı şekilde planlanmalıdır.

Ayrıca tamamladıktan sonra video planlama programlarında faydalanmak, daha çok göze seslenme etmenizi sağlar.

3.      Videolara Açıklamalar Yazma
Günümüzde pekçok şahıs insanlın okumadığı kanaatindedir. Bu tamamıyla doğru değildir. Zira okuma kitaplardan ziyade, dijital ortamlara ve PDF dosyalarına kaymıştır. Dolayısıyla bir içerik paylaşıyorsanız, kesinlikle açıklaması olması gereklidir. Zira insanlar burada ne yazdığını merak edecek ve okuyacaktır.

Ancak sosyal medyada insanlar uzun değil, kısa yazıları okumayı sever. Bu sebeple az fakat öz yazmanız önerilir.

4.      Etiket Kullanma
İşletme hesabınızı tanıtmak için TikTok tanıtım alma istiyorsanız, bunun hedefi hesabınızın gaye kitlesine varmasını istemenizdir. Bu bakımdan etiketler de dolaylı yoldan bu imkânı sunar. Örneğin spor ürünleri satıyorsanız, #football etiketi gaye kitlenize süratli ve tesirli şekilde ulaşmanızı sağlar. Zira etiketler milyonlarca şahıs yönünden denetim edilir.

Eğer TikTok’ta nasıl tanıtım verileceğini ve işletme hesaplarınıza yönelik ipuçları arıyorsanız, bu yazımızda bütün sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.