TikTok keşfet engeli nedir?

TikTok keşfet engeli nedir?

TikTok keşfet engeli nedir? TikTok’ta keşfet engeli yiyen kullanıcılar bu durumun nasıl anlaşıldığını ve nasıl çözüldüğünü merak ediyor.

TikTok, senelerdir hayatımızda var olan bir platform. Geçtiğimiz senelerde Musical.ly ile birleşen TikTok, her geçen gün daha dahi büyümeye devam etmekte. TikTok yardımıyla kullanıcılar hem eğleniyor üstelik para kazanabiliyor. Bazı kullanıcılar alın teri harcasa dahi yaptığı ufak bir hatadan ötürü keşfet engeline yani diğer adıyla shadow ban olayına takılabiliyor. Bu hali pekçok kullanıcı yaşayabilir. Bu durumdan kurtulmak yahut bu hale düşmemek için yapılması gereken birtakım şeyler bulunmaktadır.

TikTok keşfet engeli nedir?
Sosyal medya uygulamalarından birisi olan TikTok’ta keşfet engeli yiyen bir bireyin videoları ön plana çıkmaz, keşfette gözükmez. Yalnızca profilde görünür. Bu vaziyet diğer adıyla shadow ban olarak açıklanabilir. Shadow ban, gizli yasaklama demek. Gizli bir şekilde yasaklama, kullanıcıya belli etmeden o kullanıcının keşfete düşmesini önlemek. Yani kullanıcının videosu tamamıyla yasaklanmaz, profilde durur ama diğer kullanıcılar bu videoyu keşfedemez, videoyu izlemeleri için profile girmeleri gerekir.

TikTok’ta pekçok kullanıcı alın teri harcayarak bu platformda video paylaşıyor. Yayınlanan bu videoların bazıları her ne kadar tertipli olsa dahi TikTok ekibi yönünden shadow ban uygulanabiliyor. Bazı maddeler var ki TikTok’un ne kadar mühim kurallara sahip olduğu görülüyor.

TikTok keşfet engeli nasıl anlaşılıyor?
“TikTok keşfet engeli nedir?” konumuzda bu başlık altında keşfet engelinin nasıl anlaşıldığından bahsedeceğiz. TikTok keşfet engelini kavramak için yapılması gereken işlemlerden birisi videonun iletişim oranı. Eğer ki TikTok’ta paylaşılan bir video eski videolara göre daha düşük iletişim almaya başlıyor şayet bunun nedeni TikTok keşfet engeli olabiliyor. Video keşfet engeli yediği için mühim bir iletişim düşüşü ile karşılaşabilir. Kullanıcıların bu halde yapması gereken prosedür TikTok keşfet engelinin gerekçelerini öğrenmek ve bundan korunmanın yollarını bilmektir. Eğer internet kullanıcısı bu mevzu ile ilgili bilgi alırsa platformda daha iyi tutunabilir.

TikTok keşfet engelinin nedenleri nedir?
Uygulamada kullanıcıların aldığı keşfet engelinin pekçok nedeni bulunmaktadır. Bu mevzu başlığı altında keşfet engelinin sebeplerine detaylıca değineceğiz. Keşfet engelinin sebeplerinden birisi +18 içerik olarak açıklanabilir. TikTok platformunda kullanıcının paylaştığı +18 içerikler shadow ban almaya sebebiyet verebiliyor. Bundan ötürü +18 içeriklerin paylaşılmaması gerekiyor.

TikTok’ta keşfet engeline neden olan bir diğer madde siber zorbalık olarak yer almakta. Eğer ki video içinde şiddet içerikli bir paylaşım var şayet yahut birine aşağılama ediliyor şayet bu gibi durumlardan ötürü profilin keşfete çıkması önlenebilir.

Keşfet engeli almanın bir diğer nedeni videonun gereğince nitelikli olmaması. TikTok, en mühim videoların kalitesinin yeterli civarda olmasını istiyor. Eğer bir videonun niteliği çok düşük şayet ve tertipli çekilmemiş şayet bu videonun keşfete çıkması dahi önlenebiliyor.

Yayınlanan bir videoda kumar içerikli bir paylaşımın yer alması dahi bu vakanın sebeplerinden birisi. Kumar, bilindiği üzere pekçok ülkede yasaklanan bir vaziyet. Bu platform dahi kumar içerikli paylaşımlara müsaade vermemekte.

Eğer bir TikTok videosunda yasadışı bir etkinlik yer almakta şayet bu vaziyet dahi videonun ön plana çıkmasını önleyebilir. Hatta platform bu videonun emniyet güçlerine teslim edilmesini de sağlayabiliyor. Bundan ötürü platformda kanuni bir şekilde video çekmek gerekiyor.

Bazı insanlar videoda elverişli olmayan tutum yaptığından yahut elverişli olmayan bir yazı paylaştığından ötürü videosunu ön plana çıkaramaz. Eğer ki bir video TikTok politikalarına elverişli bir şekilde çekilmediyse, elverişli olmayan bir görüntü içeriyor şayet bu videonun dahi ön plana çıkması engellenebilir.

Spam, pekçok sosyal medya platformunda olduğu gibi TikTok’ta dahi mühim bir problem. Spam yapan kanalların videoları öne çıkmamakla beraber bu kanalların yasaklanma riski de bulunmaktadır. Sadece bu tarz kanallar değil bunun beraberinde birtakım kural ihlallerinde de banlanma olasılığı yer almakta.

TikTok keşfet engeli yemenin bir diğer nedeni politik bir içerik bölüşmek. Kullanıcılar şayet videosunda politik içerikli bir paylaşım yapar şayet bu video profilde durur, ön plana çıkmaz. Bu dahi videonun iletişim miktarını düşüren bir vaziyet olarak yer almakta.

TikTok keşfet engeli çözümü
“TikTok keşfet engeli nedir?” konumuzda kullanıcılar bu engelin nasıl kalkacağını dahi merak ediyor olur. Bunun çözümü için kullanıcıların yapması gereken tek şey kurallara elverişli paylaşımlar uygulamak. Videolar bir süre sonra yükselmeye başlar. Eğer ki videoların iletişim oranları şimdi düşük şayet ya şimdi kural ihlali bulunmaktadır yahut bir yanılgı olmuş olur. Bu halde TikTok ile iletişime geçip bu konuyu belirtmek gerekiyor.

TikTok keşfet engelinden korunmanın yolları
TikTok keşfet engelinden korunmak için kullanıcıların yapması gereken pekçok şey bulunmaktadır. Öncelikle kullanıcıların paylaştıkları her şeye dikkat etmeleri gerekiyor. Düzenli bir profile sahip kullanıcılar attıkları videoların etiketlerini içerik ile ilgili bir şekilde düzenlemeli. Videonun başlığı, açıklaması ve etiketleri video ile ilgili olmazsa bu vaziyet shadow ban nedeni. Bundan ötürü video başlığı, açıklaması ve etiketleri elverişli bir şekilde girilmeli.

TikTok uygulamasında keşfet engelinden korunmanın bir diğer yolu +18 içerikler paylaşmamak. Instagram, Facebook ve YouTube gibi platformlarda dahi olduğu gibi bu platformda dahi +18 içerikler keşfete düşmez. Keşfette öne çıkmak talip kullanıcıların bu tarz içerikleri paylaşmaması gerekiyor.

TikTok keşfet engelinden korunmanın bir diğer yolu video niteliği olmakta. Günlük hayatımızda TikTok’ta gezerken videoların ne kadar nitelikli olduğu dikkat çekiyor olur. Aralarında çok nitelikli olmayan videolarda bulunabiliyor ama umumi olarak videolar nitelikli bir şekilde yer almakta. Kısacası videoların tertipli çekilmesi ve gereğince nitelikli olması mühim bir vaziyet.

Şiddet, siber zorbalık ve aşağılama içerikli paylaşımlar pekçok kullanıcıyı rencide edebilir, onu derinden etkileyebilir. Platformda yayınlanan bir videoda şiddet ve siber zorbalık içermemesi, aşağılama içerikli bir paylaşıma yer verilmemesi gerekiyor. Bu sayede platformda keşfete düşmek muhtemel oluyor. Ayrıca şunu dahi belirtmekte yarar var ki videolarda elverişli olmayan yazıların yer alması dahi keşfet engeline neden olabiliyor.

Kullanıcıların keşfet engeli yememesi için telif haklarına dikkat etmesi, kendisine mahsus video içerikleri paylaşması gerekiyor. Başka bir videonun destursuz bir şekilde paylaşılması dahi keşfet engeline neden olabiliyor. Bu hale dikkat edilmesi gerekiyor.

Keşfet engelinden kurtulmak yahut bu engelden korunmak için yapılması gereken bir diğer vaziyet tertipli olarak video paylaşmaktır. Her gün tertipli bir şekilde video atan ve kurallara uyan bir kanal, kısa sürede etkin olur ve tiktok takipçi kazanmaya başlar.

Sosyal medya devlerinden birisi durumuna gelen TikTok platformunda keşfet engeline takılmamak için pekçok madde yer almakta olur ama bu maddeler çoğunlukla kullanıcıların bildiği kuralları içeriyor. Kısacası TikTok’ta paylaşım yapan bir kullanıcı yasadışı bir prosedür yapmaması, +18 içerik paylaşmaması, kurallara elverişli paylaşımlar yapması ve kendi videosunu yayınlaması gibi pekçok ayrıntıya dikkat etmesi gerekiyor. Bu gibi detaylara dikkat eden kullanıcılar elbette etkin olacaktır.