Instagram'da Satış Yapmanın Yolları ve Yöntemleri

Instagram'da Satış Yapmanın Yolları ve Yöntemleri

Instagram’ın lüzum dünyada, gerekse ülkemizde milyonlarca şahıs yönünden kullanılması, burada uygulanan satışları dahi arttırmıştır. Bu sebeple Instagram’dahi satım ilave yöntemleri her geçen gün önemini yükseltmektedir.

Bilindiği üzere Instagram’dahi satım yapabilmek için, işletme hesabının olması lazım olur. Bu para ödemeden açılabilmekte olup, satıcılara yönelik ilave özelliklere sahiptir. Eğer platformu bir piyasa olarak görüyorsanız, ürünlerinizi hazırladıktan sonra tıpkı gün içinde satım yapabilmeniz mümkün olur. Burada yalnızca ödemeniz gereken bir verginin de olduğunu bilmeniz lazım olur.

Her işletme hesabı daha çok kazanmak istediği için, hangi yöntemlerin kullanılarak daha geniş kitlelere ulaşılabileceği her daim merak edilmektedir. Burada birtakım yöntemler şöyledir;

Kaliteli İçerikler Oluşturma
Reklamları Kullanma
Influencer ve Fenomenler ile Anlaşma
Açıklamalar Yazma
Kullanım Alanlarını Belirtme
Yarışmalar Gerçekleştirme
Diğer Satıcıları İnceleme
Eğer bu gibi yöntemlerden dayanak alırsanız, daha çok şahsa seslenme etmeniz, böylelikle satışlarınızı arttırmanız mümkün olur. Bu gibi maddelere adapte olmak, bunun yanı sıra zevk ve takipçilerinizi de arttıracaktır.

Zira ürününüz nitelikli dahi olsa, takipçininiz yeterli değilse yahut beğeniniz takipçileriniz ile orantısızsa, azımsanmaması gereken bir kitle sizi tercih etmeyecektir. Çünkü bu bir güvensizlik, kuşku doğurur.

1.      Kaliteli İçerikler Oluşturma
Her ne kadar Instagram e-ticaret sayfası meydana getirmek zor bir faktör olarak kabul edilse de, bu epey kolaydır. Bunun için standart bir hesap açtıktan sonra, işletme hesabına geçmeniz lazım olur. Ürün temini ve bunları alıcılara ulaştırma uğraştırıcı dahi olsa epey kolaydır.

Tek sorun, ürününüzün satın alınmasıdır. Bunu sağlamak için de ilk olarak nitelikli içerikler hazırlamanız gerekmektedir. Zira Instagram içinde her kullanıcı, nitelik görmek ister. Bu sebeple ilk olarak çözünürlüğü yükseltmeniz lazım olur. Bunun için lüzumlu ekipmanlarınız bulunmuyorsa, süratli biçimde temin edilmelidir.

Ayrıca çekimler evvel nasıl bir ortamda çekeceğinize karar vermeniz, sonrasında dahi karede hangi unsurların görüneceğine karar vermeniz lazım olur. Bunların konumu dahi saptadıktan sonra, hatıra tam manasıyla yakalayan, net çekimler yapılmalıdır.

Bu prosedür bitince derhal bölüşmek yerine, foto ve video aranje programlarından yararlanarak editlemek lazım olur. Böylece daha canlı ve kullanıcıların gözüne seslenme eden içerikler oluşturabilirsiniz.

Böylece ürünlerinizin çekiciliği artacağı için, alımlar dahi yükselir.

2.      Reklamları Kullanma
Reklamlar ürünleri ve şirketleri tanıtmak için büyük bir öneme sahiptir. Her ne kadar hiç bir tüketici bunlardan hoşlanmasa dahi, reklamlar yapısı gereği insanların hafızasında bir yer edinir. Reklamlarda dahi hedeflenen budur.

Örneğin bir tüketici kalem reklamı görmüş ve 2-3 hafta sonra kaleme gereksinimi olmuşsa, reklamdaki ürünü gördüğünde onu tercih etmesi büyük ihtimaldir. Bu sebeple satışlarınızı çoğaltmak istiyorsanız, sizin de bundan yararlanmanız lazım olur.

Bunun için Instagram, kullananlara tanıtım opsiyonu sunar. Bu bağlamda,

Döngü,
Tek görsel,
Tek video,
Slayt gösterisi seçeneklerini sunar.
Reklam için naturel olarak bir bütçe de ayırmanız lazım olur. Gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra gaye kitlenize hesabınızın reklamını gösterebilir, Instagram’dahi satım ilave böylelikle yapabilirsiniz.

3.      Influencer ve Fenomenler ile Anlaşma
Instagram içinde aniden çok ünlü ve Influencer vardır. Bunlar geniş bir hayran kitlesi yönünden takip edilmektedir. Öyle ki onların kullandığı mamüller bu kitle yönünden titiz şekilde takip edilmekte, benzeri mutlaka kullanılmaya çalışılmaktadır.

Örneğin bir fenomenin okuduğunu söylediği bir kitap, kullandığını belirttiği bir makyaj malzemesi hafife alınmayacak bir kitlenin dikkatini çeker. Bu sebeple günümüzde firmalar Influencer ve fenomenler ile anlaşarak, mahsul tanıtımı yapmalarını ister. Kendilerine alakalı ürünü de yollayarak, ücret karşılığında foto, video gibi içeriklerde yer vermesini talep eder.

Böylece hayranları sevdikleri bireyin onu kullandığını ve çok beğendiğini düşünerek, satın almaya yönelir. Satın almasa dahi aklında yer edindiği için, gelişen tarihte o ürüne gereksinim duyduğunda esasen pekçok şahıs yönünden tercih edildiğini düşünerek gene de alabilir.

Bu sebeple Instagram’dahi satım ilave uygulamak istiyorsanız, rastgele bir ünlü, Influencer ile anlaşmak size büyük bir kazanç sağlayacaktır.

4.      Açıklamalar Yazma
Günümüzde pekçok şahıs, bilhassa genç neslin gereğince okumadığını düşünür. Ancak bu epey hatalıdır. Zira günümüzde pekçok şahıs internet üzerinden yahut PDF’lerden okuma gerçekleştirmektedir. Sadece okumanın biçimi değişmiştir.

Özellikle satıcılar, ürünlere yazılan açıklamaların kıymetsiz olduğunu, okunmadığı düşünmektedir. Bunun dahi esasında yukarda belirttiğimiz fikir yatar. Ancak değerlendirilecek olursa internetten bir mahsul alacak şahıs, naturel olarak bilgi sahibi olmak ister. Sorabileceği bir danışman olmadığı için, döneme de izahatlar girer.

Eğer bunları bulamazsa, almaya niyeti varsa dahi tercih etmez. Dolayısıyla izahatlar tahmin edilenin tersine büyük bir etmene sahiptir. Instagram’dahi satım ilave için titiz bir şekilde tanımlama girmeniz, burada ürünü kısaca tanıtmanız lazım olur. Böylece insanlar detaylı bilgi edineceği için, almaya daha istekli olur. 

5.      Kullanım Alanlarını Belirtme
Ürün açıklaması yazarken nelere değineceğinizi de bilmeniz lazım olur. Zira ilgisiz şeylerden bahsederseniz, bu sefer insanlar güvenini kaybedeceği için satın almaz. Burada bu gibi nedenlere değinmeniz lazım olur;

Sattığınız mahsul nedir?
Ürünün ademoğlu hayatına katkısı nedir?
Ürün nerelerde kullanılır?
Avantajlı yönleri nelerdir?
Nasıl kullanılır?
Eğer bunlara yanıt verirseniz, insanlar açıklamalardan daha çok verim alabilir. Böylece satın alma ihtimali yükselir. Burada mutlaka ürünün negatif yanlarından bahsetmemeniz lazım olur. Zira bu vaziyet insanlarda bir negatif tesir oluşturur.

Sadece ürünü kullanırken nelere dikkat etmeniz gerekliliğini söylenmelidir. Nitekim kırılabilir insanda bir olumsuzluk duygusal oluştururken, sert tutulması yahut yere düşmesi halinde zarar görebilir tipi bir tümce insanlara daha titiz kullanması gerekliliğini düşündürür.

6.      Yarışmalar Gerçekleştirme
Eğer Instagram’dahi satım ilave yolları arıyorsanız, bunun bir yolu dahi yarışmalardır. Dünyanın neresinde olursa olsun, her insana bir ürünü ücretsiz olarak temin etmek alımlı gelir. Bu sebeple firmalar lüzum mağazalarında, gerekse e-ticaret sitelerinde kampanya yahut iskonto günleri sunar.

Siz de lüzum buna benzeri bir prosedür, gerekse yarışmalar yapabilirsiniz. Örnek olarak her pazartesi saat 13:00 ile 14:00 arasında geçerli bir iskonto uygularsanız, bilhassa bu aralıkta satışlarınız zaman içinde artacaktır. Eğer bunu daha çok şahsa ulaştırmayı başarırsanız, satışlarınız dahi yükselir.

Ayrıca yarışmalar yaparak, kazanan şahsa bir ürünü armağan olarak vermek pekçok insanın dikkatini çekecektir. Bu şekilde takipçileriniz artım göstereceği için, satım yapma potansiyeliniz de artar.

7.      Diğer Satıcıları İnceleme
Eğer Instagram üzerinden mahsul satmak istiyorsanız, hatırlamanız gereken ilk ve son olmayacağınızdır. Bu sebeple sizden evvela açılan ve tıpkı kategoride hizmet yayınlayan hesapları incelemeniz tavsiye edilir. Böylece onların ne yaptığını görebilir, siz de buna göre bir plan, strateji kurabilirsiniz. Rakipleriniz ile ilgili öğrenmek, size onları geçebilme fırsatı dahi sunar. 

Instagram Satışlarında Vergi Ödenir Mi?
Eğer Instagram kullanarak mahsul satmak istiyorsanız, Instagram satmak vergi 2020 ve 2021 ile ilgili detaylı bilgi almanız lazım olur. Zira satım işlemleri yapmanız sebebiyle, ödemeniz gereken bir vergi de vardır.

Nitekim Instagram üzerinden satım yapmak, internet sitesinden değişik değildir ve sizi bir vergi mükellefi yapar. Eğer ödemezseniz cezası dahi vardır.