Instagram DM nasıl kapatılır?

Instagram DM nasıl kapatılır?

Instagram DM nasıl kapatılır? Bazı kullanıcılar başka kullanıcılardan gelen mesajlara karşı rahatsızlık farkedebiliyor. Bu halde yapılması gereken çok basit.

Instagram, günümüzün en büyük sosyal medya platformlarından birisi durumuna gelmiş halde. Platformda bulunan pekçok özellik sosyal medyanın daha dahi gelişmesine katkıda bulunurken birtakım özellikler kullanıcıları rahatsız edebiliyor. Bu özelliklerden birisi de direkt ileti özelliği olarak yer almakta. DM özelliği Instagram kullanıcılarının birbirleriyle haberleşme kurmalarını sağlasa dahi birtakım kullanıcılar başka kullanıcıları çok rahatsız ettiği için Instagram kullanıcıları bu kullanıcılardan ileti alabilmek istemiyor olur yahut DM özelliğini tamamıyla kapamak istiyor olur.

Kullanıcılar değişik sebeplerden ötürü dahi Instagram’ın direkt ileti özelliğinden faydalanmak istemiyor olur. Bunlardan birisi kullanıcılar ile iletişime geçmek istemiyor olması. Sakinliği yani yalnızlığı seven pekçok kullanıcı bu yolu tercih ediyor. Bu hususta yapılması gereken 2 değişik adım bulunmaktadır.

Instagram DM nasıl kapatılır?
Instagram direkt ileti özelliğini kapamak talip ama her kullanıcı için bu özelliği kapamak istemeyen kullanıcılar bulunmaktadır olur. Bu halde yapılması gereken rahatsız eden bireyin profiline girmek. Profilde bulunan üç nokta işaretine tıkladıktan sonra burada birkaç düğme bulunacak. Bunlardan birisi önleme olarak yer almakta. Eğer kullanıcı profili engeller şayet bundan sonra ondan ileti alamaz, onunla haberleşme kuramaz. Bu sayede o kullanıcı ile arasında olan haberleşme kesilmiş olur. Artık kullanıcı o hesaba ileti atamaz. Özellikle sık sık rahatsız edilen kullanıcılar bu tekniği uygulamalı. Engelleme sonradan kaldırılabilen bir prosedür.

Profilde bulunan üç nokta işaretinde engellemenin beraberinde sessize alma düğmesi dahi bulunuyor. Bu düğmeye basan kullanıcılar o kullanıcıdan gelen mesajları sessize alabilir, tebliğ almadan o kullanıcının mesajlarını görmezden gelebilir. Ayrıca kullanıcı topluluk kurallarını bozma ediyor şayet kullanıcıyı şikayet etmek gerekiyor. Bu dahi kullanıcının ceza almasına neden olabiliyor.

“Instagram DM nasıl kapatılır?” konusu ile ilgili merak edilen bir başka ayrıntı Instagram DM özelliğini sadece takip etmeyenlere kapamak. Bu özellik yardımıyla kullanıcılar takipçileri dışındaki rastgele şahıslardan ileti almaz. Özellikle arkadaşlarından ileti alabilmek talip ama DM özelliğini tamamıyla kapamak istemeyen kullanıcılar için bu ayrıntı çok mühim bir vaziyet.
Bu prosedürü yapmak için ilk olarak ayarlara girilmesi gerekiyor. Ayarlardan bildirimlere ve buradan direkt mesajlara geçiş yapmak lazım olur. Direkt mesajlar bölümü yardımıyla direkt mesajlar ile ilgili düzenlemeler bu kısımdan yapılabiliyor. Kullanıcılar bu alanda ileti talepleri bölümüne gelerek bu bölümü kapalı yapmalı. Bu bölümün açılmış olması kullananlara ileti isteklerinin gelebileceğini açıklıyor, şayet ki bu bölüm kapalı olursa kullanıcılar başka kullanıcılardan ileti talepleri alamaz. Yalnızca takipçileri yahut onayladıkları şahıslar ona ileti atabilir.

Bunun beraberinde bu alanda bir de mesajlar kısmı yer almakta. Bazı kullanıcılar direkt ileti sistemini tamamıyla kapamak isteyebilir. Bu halde yapılması gereken mesajlar özelliğini açıktan kapalıya alabilmek. Bu vaziyet yardımıyla bundan sonra rastgele bir üyeden ileti alabilmek muhtemel olmayacak.

Kullanıcıların bu alanda yapabileceği bir başka prosedür görünümlü sohbetler ile ilgili oluyor. Bazı kullanıcılar görünümlü arama alabilmek istemiyor olur. Görüntülü arama istemeyen kullanıcılar için bu özelliği dönem dışı bırakmak, takip edilen şahıslara açmak yahut tamamıyla yani herkese açılmış bir şekilde açmak kullananlara tabi. Eğer kullanıcılar başka insanlardan görünümlü muhabbet istemiyor şayet bu özelliği buradan kapatabiliyor.
Sonuç olarak bu yöntemler yardımıyla “Instagram DM nasıl kapatılır?” sorusunu ayrıntılı bir şekilde cevapladık. Özet geçmek gerek görülürse Instagram DM kapama için 2 değişik yol bulunmaktadır. Bunlardan birisi kullanıcıyı engel olarak sadece o kullanıcıdan DM almama, bir başka yol dahi ayarlardan DM özelliğini tamamıyla kapama. DM özelliği kullanıcının arzusuna tabi olarak ister bütün kullananlara ister belli kullananlara kapatılabiliyor. Ayrıca görünümlü muhabbet özelliği konusu ile ilgili dahi kullananlara kısıtlama yapabilme olanağı sunuluyor.

Instagram DM özellikleri
Instagram DM özellikleri ile birlikte kullanıcılar sohbetten en iyi şekilde yararlanabiliyor. Instagram’ın DM özelliklerinden birisi birincil ve umumi olarak iki değişik muhabbet kutusunun bulunması. Birincil muhabbet kutusu ile umumi muhabbet kutusunun hedefi üyelerden gelen mesajlar. Aradaki ayrım birincil muhabbet kutusunun bildirimlerinin açılmış olması, umumi muhabbet kutusunun bildirimlerinin kapalı olması. Kullanıcılar tebliğ ayarlarını değiştirerek daha değişik bir kullanım gerçekleştirebilir.

Instagram DM düzeneğinin bir başka özelliği hesap değiştirme düzeneğinin bulunması. Kullanıcılar DM’deyken süratli bir şekilde hesap değiştirip başka hesabın DM kutusuna bakabiliyor. Bu dahi kullanıcılar için pratiklik sağlıyor.

Instagram DM düzeneğinin bilindik özelliklerinden birisi de ileti yazarken foto sevkıyat desteğinin bulunması. WhatsApp gibi mikrofonla ses sevkıyat desteğinin yer almadığı bu platformda foto göndermek muhtemel oluyor. Kullanıcılar isterse bu fotoğrafı belli bir süre gösterebiliyor, yani foto bir süre sonra kayboluyor.

DM sadece foto ve mesajlaşma programı değil, bunun yanı sıra kalp göndermek için de hoş bir platform. Instagram’dahi ileti gönderirken sağ tarafta bulunan kalp simgesi ile birlikte kullanıcılar karşıdaki kullanıcıya kalp gönderebiliyor. Bilindiği üzere kalp, Instagram’ın mühim bir simgesi. Çünkü bir gönderi beğenildiğinde o gönderiye kalp veriliyor. Kalp Instagram’ın direkt ileti özelliğinde de yer bulmuş halde. Facebook Messenger sisteminde de buna benzeri bir özellik bulunmaktadır. Messenger’dahi ayarlanabilir emojiye sahip olan bu sistemde emoji daha ufak ve daha büyük şekilde gönderilebiliyor.

Instagram DM sistemi ile birlikte değişik emojileri göndermek de muhtemel. Kullanıcılar sol tarafta bulunan emoji kutusunda istediği emojiyi seçerek yahut kendi klavyesinde bulunan emoji kutusunu kullanarak emoji ekleyebiliyor. Emoji kutusunda arama çubuğu olmasa dahi emojiler kategorilere ayrılmış halde. Gülen yüzler ve insanlar, hayvanlar ve tabiat, hareketler, objeler ve semboller kategorisinin bulunduğu emoji kutusunda sık sarfedilen emojiler en üst tarafta görünürken en bilindik emojiler bir alt alanda yer almış halde. Bu sayede kullanıcılar ister kendi kullandığı emojileri ister bilindik emojileri ister kategorilerden rastgele bir emojiyi kısa sürede seçebiliyor olacak.

Instagram direkt ileti sisteminde bulunan bir başka özellik bir kullanıcıyı direkt önleme olması. Bunun için ilk olarak engellenmesi gereken kullanıcının sohbetinin açılması gerekiyor. Bu kısımda sağ üst köşede bulunan bilgi simgesine tıklamak ve ardından burada lüzumlu işlemleri yapmak yeterli oluyor. Engelleme düğmesine basarak kullanıcıyı bu alanda önlemek muhtemel oluyor. Bunun beraberinde şayet kullanıcı topluluk kurallarına uyumsuz bir tutum sergiledi şayet şikayet etme özelliğini kullanabiliyor, bunun beraberinde sohbeti silerek bu kısmı tamamıyla temizleyebiliyor. Bu kısımda yapılabilen bir başka vaziyet üyenin profiline girmenin muhtemel olduğu.

Instagram direkt ileti düzeneğinin yararlı özelliklerinden birisi de grup düzeneğinin bulunması. Kullanıcılar kalem ve kağıt simgesinin bulunduğu ikona tıklayarak buradan istediği kullanıcıları seçebilir ve bir grup kurarak bu grupta kullanıcılar ile muhabbet edebilir. Bu özellik toplu olarak yani birlikte muhabbet etmek talip kullanıcılar için tercih olabiliyor.

Bu hususta siz kıymetli üyelerimize “Instagram DM nasıl kapatılır?” ve Instagram DM özelliklerinden bahsettik. Umarız işinize yarayan bir mevzu olmuştur.