İnstagram’da En Çok Kullanılan Etiketler Hangileridir?

İnstagram’da En Çok Kullanılan Etiketler Hangileridir?

Instagram, son senelerde takipçisi daha dahi çoğalan ve internetin en bilindik içeriklerinden birisi olan sosyal medya uygulamalarının başında gelmektedir. Ücretsiz olarak video ve foto paylaşımına dayalı aplikasyon, 2010 yılların ekim ayında kurulmuştur. Bu anlamda, Instagram etiketleri kullanıcılar yönünden en çok araştırılan içeriklerden birisi olmaktadır. Çok sayıda bireyin kullandığı Instagram dahilinde bulunan etiketler ne kavrama gelir ve niçin tüketilir? Yazımızda detaylarına değineceğiz.

Instagram kurulduğu ilk günden bu yana, sahip olunan kullananlara rastgele bir foto üzerinden dijital olarak süzgeç aplikasyon olanağı sunmuştur. Bu atağın sonrasında; Instagram programı kısa zaman içinde aniden çok şahıs yönünden sevilir duruma gelmiştir.

Pek çok başka sosyal medya platformları ile irtibatlı olan Instagram, Mike Krieger ve Kevin Systrom yönünden kurulmuştur. 2012 yılların nisan ayında Facebook yönünden aşağı yukarı olarak 1 milyar dolar karşılığında satın alınmıştır. 6 Eylül 2012 tarihinde şayet, Facebook ve Instagram arasında yayılan uyuşma 23 milyon pay senedi ve 300 milyon dolar nakit satın alma fiyatı ile adeta kapanmıştır.

Yaklaşık olarak 10 senelik bir tarihe sahip olan programın aniden çok kullanıcısı bulunmaktadır. Facebook satın almadan evvela aşağı yukarı 30 milyon kullanıcısı bulunan aplikasyon, 2017 yılı bakımından 800 milyon kullanıcıya ulaşmıştır. 2018 tarihinde şayet Instagram’ın bir milyar kullanıcıya vardığı açıklanmıştır.

İnternet bölümünde en çok dikkat çeken programlardan birisi olan Instagram dahilinde bulunan pekçok detay dahi merak hususu olmaktadır. Hikaye paylaşma, profil fotoğrafı ayarları ve etiket kullanım sistemleri bunlardan bazılarıdır. Bugün konumuz; Instagram'dahi en çok sarfedilen etiketler olmaktadır. Bu bağlamda ilk olarak Instagram’dahi etiket tüketiminin ne olduğuna detaylı bir şekilde değinelim:

 Instagram Etiket Kullanımı
Uygulama dahilinde kullanıcıların en çok incelediği konulardan birisi de;  etiket tüketimine dair detaylar olmaktadır. Konu etiketleri bir başka adıyla hashtags; internet paylaşımlarını esas olarak belli kategorilere ayırmaya yaramaktadır.

Uygulamanın birincil markalarından birisi olarak gösterilen mevzu etiketi tüketimi, paylaşılan içeriye dair brifing programı biçiminde de düşünülebilir. Instagram’dahi sık sık sarfedilen etiket tüketimi esasen sadece bu programa mahsus değildir. Yazılım ve dijital pazarlama gibi alanlarda dahi türlü etiket kullanımları mevcuttur.

Instagram etiketleri tüketimi epey basit olduğu gibi; tüketimine dair dikkat edilmesi gereken birtakım detaylar mevcuttur. Örneğin etkin bir mevzu etiketi tüketimi için hangi noktalara dikkat etmeli, beraber inceleyelim:

İnstagram’dahi Etiket Nasıl Kullanılır?
Öncelikle rastgele bir Instagram paylaşımı ile birlikte etiket kullanımını muhtemel olduğu özetlenebilir. Paylaşılacak lüzumlu resim seçimi gerçekleştirdikten sonra bir tanımlama yazılır. Açıklama yazılan bu bölüme; #  tuşu ilkin olacak şekilde istenilen mevzu etiketi girilebilir.

Konu etiketi paylaşımı ile ilgili dikkat edilebilecek bir başka neden dahi, mevzu etiketi adedinin 30 ile sınırlandırılmış olmasıdır. Aslında bir fotoğrafa 30 değişik mevzu içeriği belirtmek esasen epey yüksek bir rakam. Şimdi Instagram uygulamasında etiket tüketimine baktıktan sonra doğru etiket tüketimi için yapılabilecek püf noktalara göz atalım:

İnstagram Uygulamasında Doğru Etiket Kullanımı İçin Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar
Öncelikle paylaşılacak fotoğrafın ilişkiyi kahve şayet; direkt olarak #kahve tipinde bir etiket girilmemelidir.
Bu noktada mühim bir başka konu, paylaşılan mevzu ile ilgili etiketlerin en kısa olanlarının daha çok girme hacmine sahip olduğudur.
Yüksek hacimli etiketler yerine az hacimli mevzu etiketleri seçimi; zevk yayınlayan botlardan kurtulmak için iyi bir püf noktasıdır.
Yukarıda en çok takipçi getiren hashtagler oluşturabilmek için dikkat edilecek noktalara ve etiket kullanımını nasıl olduğuna değindik. Şimdi Instagram’dahi yoğun olarak sarfedilen ve tercih edilebilecek etiket örneklerini inceleyelim:

 Instagram’dahi En Çok Kullanılan Etiketler
 Instagram’dahi etiket tüketimi  önemlidir zira; paylaşımın daha çok görülmesini sağlar ve daha çok zevk almaya açılmış duruma gelir.  Bu sebeple pekçok kullanıcı paylaşımlarını mevzu etiketi ile zenginleştirmektedir.  Bu anlamda;  ülkemizde ve dünyada bilindik olan mevzu etiketi kullanımlarını tek tek değerlendirelim:

 Popüler Türkçe Konu Etiketleri
 Ülkemizde en çok sarfedilen ve daha çok beynin sayısına ulaşma potansiyeli yüksek olan birtakım mevzu etiketleri bu şekildedir:

#hayatınrenkleri
#aniyakala
#gununfotografı
#gününfotosu
#bendenbirkare
#hayatsokaklarda
#hayatakarken
#neoldu
#bugununkaresi
#zamanakarsi
#foto_turk
#mekanim
#candostu
#beniminsanlarim
#editsiz
#buhafta
#hayat
#turkeystagram
#biz
#turk_kadraj
#mutluluk
#buhaftabu
#hayatandanibarettir
#objektifimden
#durdur_zamanı
#ben
 Yukarıda sayılan misaller; keşfete düşüren hashtagler arasında sayılmakta ve ülkemizde en çok dikkat çeken, yoğun kullanım oranına sahip içerikler olmaktadır.  Bunun yanı sıra;  Instagram dünya çapında de ülkemizde olduğu gibi çok çok kullanıma sahip olan bir uygulamadır. Dolayısıyla dünya çapında de bilindik olan birtakım mevzu etiketi kullanımları mevcuttur.

Şimdi; paylaşım beğenilerini arttırmayı hedefleyen bu değişik etiket kullanımlarına bakacağız. Ülkemiz dışındaki paylaşımlar olması sebebiyle büyük ölçüde ecnebi kavramlar olmakla beraber; dileğe göre Türkçe karşılıkları kullanılarak dahi değerlendirilebilir ve bu yolla daha manalı olarak kullanılabilir.

Dünya Genelinde Popüler Olan Bazı Etiket Kullanımları
Dünya genelinde aniden çok değişik konudaki içerik bilindik mevzu etiketi olabilmektedir. Bunlar değişik konulara seslenme eden içerikler olsa dahi; en çok dikkat çeken bazıları düzensiz durumda bu şekildedir:

#love
#followback
#tweegram
#instacool
#girl
#colorful
#style
#smile
#amazing
#carryme
#fun
#model
#pretty
#hair
#friends
#sunset
#beach
#black
#family
#baby
#bored
#music
#green
#party
#flower
#night
Yukarıda verilen mevzu etiketi örnekleri; Instagram uygulamasında yoğun olarak tercih edilen ve zevk miktarını ilave potansiyeli yüksek olan umumi örneklerdir. Farklı konularda Instagram etiketlerinin  tüketimi ile ilgili bilgi sahibi olmak içinse; alttaki misaller incelenebilir:

Sanat Etiketleri
#drawing #paper #art #picture #beaitiful #pen

Fotoğraf Etiketleri
#photo #pics #color #art #creative #capture

İnstagram Etiketleri
#instalove #follow #pics #filter #popularpic #insta

Popüler Saç Konu Etiketleri
#hair #hairstyle #haircolor #longhair #curly #brown

Popüler Takı Konu Etiketleri
#jewelry #instagood #pretty #fashion #bracelet #accessories

Popüler Kahve Konu Etiketleri
#coffee #cafe #drinks #hot #mug #drink

Popüler Çay Konu Etiketleri
#teatime #tea #teacup #drink #instatea #hot

Popüler Kedi Konu Etiketleri
#cat #catsagram #cats #instagood #pet #kitty

Popüler Köpek Konu Etiketleri
#instagramdogs #lovedogs #instadog #hound #ilovemydog #photootheday

Popüler Doğum Günü Konu Etiketleri
#happy #cake #candle #birthday #bday #party

Popüler Parti Konu Etiketleri
#party #instagood #love #girls #guys #fun

Popüler Müzik Konu Etiketleri
#music #song #love #pop #hiphop #party

Popüler Kitap Konu Etiketleri
#books #page #nook #paper #story #words.

Yukarıdaki misaller ile birlikte;  değişik pekçok hususta daha mevzu etiketi tüketimi uygulanmaktadır. Instagram etiketleri başlığı altında misaller çoğaltılabilir. Instagram programı; esas olarak resim içerikler paylaşmaya elverişli bir sisteme sahip olduğu için; mevzu etiketi tüketimi dahi çok çok olmaktadır.

Konu etiketleri; Instagram uygulamasının başka sosyal medya içeriklerine göre öne çıkmasını gerçekleştiren ve programın esas içeriklerinden birisidir. Konu etiketi tüketimi sayesinde,  aniden çok yeni takipçi kazanmak ve paylaşımlara yoğun zevkler alabilmek mümkün olabilir. Instagram’dahi uygulanan paylaşımların pek çoğunda; daha çok dikkat çekmek ve beni elde etmek için etiket tüketimi uygulamasına başvurmaktadır.